Zpráva ze semináře iaidó při Nozomi taikai

Lukáš Gajdušek v průběhu absolvoval seminář a zkoušky v Hradci Králové. Tady je jeho reportáž.

Ve dnech 27. – 29. 4. se konal v Hradci Králové seminář iaidó při Nozomi team taikai pod vedením Andyho Watsona (6. dan Renši) a Luca Defraeye (6. dan Renši). V rámci semináře se konalo mimo běžného cvičenítaké taikai (soutěž) a zkoušky. Na tento seminář jsem z Tenšin dódžó vypravil také já.

Cvičení začalo již v pátek, ale bylo pojato neoficiální formou. Náplní čtyřhodinového tréninku byly zejména informace o správném používání tenouči, práce rukou a nohou při sekání i katách. Detailně jsme se zaměřili na katy mae, uširo a sanpógiri.

V sobotu již pak bylo cvičení zahájeno oficiálně. Programem tohoto dne bylo vysvětlení a zdůraznění klíčových bodů všech 12 kat. Opět byl kladen důraz zejména na práci nohou, rukou, postoj a sekání. Andy sensei při výkladu využíval japonskou jazykovou verzi příručky pro seitei iaidó a vysvětloval i detaily, které podle něj není možné do jiného jazyka zcela přeložit. Celkově byl seminář pojat tak, aby si z něj odnesli co nejvíce začátečníci i pokročilejší iaidisté.

Po dokončení výkladu ke všem katám nastal čas zkoušek, které bylo možné skládat až do 3. danu. Všichni účastníci zkoušek byli úspěšní, takže i mně se podařilo získat 2. dan.

Nozomi team taikai pak pokračovalo ještě nedělním programem (taikai a cvičení korjú), kterého jsem se už neúčastnil.

Celý seminář se odehrával ve velmi příjemné, přátelské a uvolněné atmosféře. Ze semináře mám pro své cvičení načerpáno mnoho nových poznatků a informací.

Děkuji Nozomi dódžó za organizaci semináře.

Lukáš Gajdušek

lukasIaido

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.