Stáž džódó v Kyjivě, podzim 2019

Další ze stáží džódó, kterou zorganizovala ukrajinská skupina při Evropské federaci džódó, proběhla v Kyjivě ve dnech 30. 11. – 1. 12. 2019. Stáž jsem vedl já, do Kyjiva jsem se vrátil po deseti měsících.

Stáže se zúčastnily dvě desítky džódistů z různých částí Ukrajiny, nadto přijel ze Švýcarska Jean-Louis Martin, který cvičí se senseiem Kriegerem v SDK Ženeva.

V sobotu ráno jsme se zahřáli při patnáctiminutovém intenzivním kihon tandoku. Další tři hodiny jsme potom věnovali sótai dósa. Díky pomoci Jeana-Louise nebylo třeba složitě „ladit noty“. Stačilo ukázat, připomenout klíčové body, a pokud jsme narazili na větší chyby, znovu ukázat a zase zacvičit.

Podobně jsme pracovali v sobotu odpoledne na katách z Omote waza. Procvičili jsme je všechny, vždy po třech, a (snad) sjednotili postup při cvičení. Začátečníci, kteří se učí teprve základní techniky, měli vlastní prostor, kde se těmto základům věnovali podrobněji.

Na konci sobotního cvičení zbyl čas jednak na zkoušky (5. – 2. kjú) a také na kendžucu pro ty, kteří se na zkouškách neparticipovali. Přibližně hodinové keiko s mečem vedl Jean-Louis Martin (ŠMR šomokuroku).

V neděli jsme se zahřáli při učikomi geiko a v průběhu dalších tří hodin cvičili ve dvou skupinách. Pokročilejší se pokusili stihnout všechny katy Čúdan waza, ostatní procvičovali sobotní Omote. Zvládli jsme polovinu kat, čas byl neúprosný.

Těším se na další pozvání a setkání s ukrajinskými džódisty a zvu pro změnu ty české, aby se k nám přidávali a občas se vydali za hranice toho svého pohodlného „rybníčku“.

Patrik Orth
Česká džódókai

Kyiv2019nov-dec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.